V této kapitole si probereme různé polohy těla, které lze zaujmout při obřadu, a řekneme si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. S těmito znalostmi pak docílíme hladšího průběhu ceremonie, dobré koncentrace a usnadníme si proces očišťování se od nemocí.

Existuje několik poloh těla, u každé se budete cítit trošku jinak a každá je vhodná pro určitou situaci.

Základní poloha je v leže na zádech, kdy nohy ani ruce zásadně nekřížíme, aby mohla energie plynule téci. Hlavu je vhodné si podložit polštářkem, to pomáhá udržovat bdělost. Toto je pozice „poddání se“ a pozice dobré koncentrace. Můžeme v této poloze pozorovat dobře různá napětí v těle, které můžeme medicíně pomoci rozpouštět tím, že se soutředíme na „pouštení.“ Je to také pozice, ve které snadněji pocítíme účinky Ayahuascy.

„Pouštění energií“ a „plynutí s dechem“ by se mělo stát u účastníků ceremonie hlavním nástrojem kontroly nad děním. K tomu dopomáhá léčitel, který ceremonii vede, nejčastěji zpěvem nebo nástroji.

Další oblíbenou a medicínou požehnanou polohou těla je poloha v leže na břiše, přičemž ruce můžeme mít buď podél těla, podobně jako při masáži (velmi dobře se v této poloze uvolníme a pustíme kontrolu), nebo je můžeme dát pod hlavu. Pro větší bdělost si můžeme rukama podložit bradu, zdvižená hlavá nám umožní se dobře koncentrovat na okolní déní – obličej by měl směřovat do energetického středu ceremonie, kterým je například šaman. Výhoda této pozice tkví v tom, že takto dobře očistíme energie břicha, pohlavních orgánů a hrudi, které mohou v přímém kontaktu se zemí snadno opustit naše tělo.

Pozice v sedě na zemi nebo na podložce je používaná u mnohých domorodých kmenů (například u Šipibů v Peru) a je oceňováná proto, že umožňuje se velmi dobře koncentrovat a neusínat. Zejména šaman tuto pozici využívá k tomu, aby neztratil bdělost a kontrolu nad ceremonií. Při dlouhém sezení je vhodné si opřít záda např. o zeď nebo o opěradlo, které by nemělo být příliš prohnuté. Pozice s rovnými zády je energeticky nejlepší. Nohy můžete skřížit jako v tureckém sedu, plynulejšího toku energie však docílíte tím že nohy narovnáte do jedné linie.

Pozice v sedě na špalku nebo na židli má podobnou charakteristiku, jako ta v sedě na zemi, je vhodná zejména pro šamana, který si při ní snadno udrží kontrolu nad ceremonií (na špalku nemůže usnout, to by se svalil na zem), také umožňuje snadno očišťovat pacienty, kteří sedí jen na polštáři nebo podstavci. Sezení hojně využívají domorodé kmeny jako Kičua nebo Šuar v Ekvádoru. Poloha v sedě je velmi vhodná v momentech velmi silných účinků (zde je však dobré se mít jak opřít). Zatímco v leže jsou účinky medicíny nejsilnější, pozice v sedě je vhodná pro střízlivění a udržování kontroly nad účinky a tím, co se děje.

Pozice v sedě na zemi je také nejbezpečnější v případech, kdy člověk vypije příliš mnoho Ayahuasky a hrozí omdlení. Sezení umožňuje lépe udržovat vědomí, předchází zadušení. Před takovýmto pacientem lze dále rozdělat oheň nebo alespoň postavit svíčku – světlo pomáhá střízlivět a oheň zahřívá. U takovéhoto pacienta by měl být také přítomen pomocník, který pohlídá, aby se člověk nepřevrátil na bok.

K pozici „fetus“, tedy stočený v leže na boku, tíhnou častokrát ti účastníci, pro které je průběh ceremonie těžký v tom smyslu, že potřebují „vlastní prostor“ a osobní ochranu. Je to však pozice, při které máme tendenci si „držet“ energie v sobě, zejména ty v oblasti břicha, a to není pro očišťování se zrovna to ideální – vhodnější jsou pozice, které nám umožňují pouštět energie, od kterých nás medicína očišťuje (např. v sedě nebo v leže na zádech). Tuto pozici je dobré prostřídávat s pozicí v leže na břichu. V pozici na boku také bývá častokrát více špatně od žaludku.

Při pozici ve stoje nemusí být někdy lehké udržet stabilitu, pokud jsou účinky medicíny silné. Je to však vhodná pozice k tomu, abychom se trošku protáhli. Můžeme natáhnout ruce nahoru směrem ke hvězdám a spojit se s nebem. Můžeme také protáhnout jednoduchými cviky naše svaly a umožnit lepší průtok energií. Statické energie nemocí mohou být uloženy ve svalech a vazivu a protahování jim umožní snadnější odchod z těla. Vždy bychom však měli dávat pozor, abychom byli v dobrém spojení se samotnou energií medicíny a aby ta „vedla“ planulost našich pohybů. Rovněž nesmíme zapomenout dýchat (zejména pak při protahování se vydechovat). Také bychom neměli při protahování jít do extrému, kde bychom si mohlli způsobit zdravotní újmu. Také musíme dbát na to, že je naše stabilita ovlivněna medicínou – není tedy vhodné cvičit na místech, ze kterých bychom mohli snadno spadnout.

Existují také mnohé další polohy, které lze zaujmout, avšak ty hlavní a nejdůležitější jsme si již vysvětlili. Nutno podotknout, že medicína nás také častokrát spontánně vede a nutí měnit polohy v náš prospěch.

Na závěr této kapitoly bych vás rád naučil cvičení, které vám pomůže se v různých polohách těla ještě více očistit od energií, které medicína v našem těle detekuje jako negativní.

Naši pozornost soustředíme na energetický střed těla, kterým je oblast těsně pod našim pupkem. Poté si uvědomíme naši rodnou planetu Zemi, která nás svou tíží přitahuje ke svému středu. Nyní si představíme tento střed země, ve kterém se taví a transformují všechny energie. Následně si vizualizujeme a procítíme elektricky vodivý kabel, který spojuje náš energetický střed se středem země. V tento moment se otevřeme a umožníme všem negativním energiím v našem těle, aby začaly odplouvat tímto spojením do středu Země. Snažíme se toto cvičení provádět alespoň několik minut. Můžeme tak také odvádět negativní energie z celého prostoru ceremonie, včetně ostatních účastníků.

Ocením vaše připomínky a zkušenosti s různými pozicemi těla v komentářích k tomuto příspěvku.

 

Zůstaňte v kontaktu s medicínou Ayahuasca ♥

Přihlašte se k odebírání zajímavých novinek o posvátné amazonské medicíně a projektech Jana Rostlinky.

Úspěšně jste se přihlásili.